1992-yil 8-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Famoniga asosan Ittifoq qaramog‘idagi O‘zbekiston SSR prokuraturasi O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasiga aylantirilgan. (https://www.lex.uz/docs/147159)
2016-yil 19-dekabrdagi O‘RQ-414-son Qonunga asosan 8-yanvar – O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari kuni etib belgilangan.
Yurtimizda (https://lex.uz/docs/3080268) qonunlarning aniq va bir xilda bajarilishi ustidan nazoratni olib boruvchi barcha jonkuyar, fidoyi prokuratura organlari xodimlarini kasb bayrami bilan tabriklab, mashaqqatli va sharafli vazifalarini amalga oshirishda kuch-quvvat hamda omad tilaymiz!

On January 8, 1992, The Office of the president of the Republic of Uzbekistan was transformed into the Office of the prosecutor of the Uzbek SSR, which is mainly in the care of the Union.
According to Law No. 414 of December 19, 2016, January 8 is the day of employees of the prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan.
In our country (https://lex.uz/docs/3080268) we wish strength and good luck in the implementation of their arduous and honorable duties, congratulating all the diligent, dedicated public prosecutor's office employees on the professional holiday, carrying out control over the clear and uniform implementation of the laws!