Ma’lumki so‘nggi yillarda mamlakatimizda xususiy sektorga berilayotgan e’tibor kundan-kunga kuchayib bormoqda. Zero, davlat tomonidan ko‘rsatiladigan ba’zi xizmatlarning xususiy sektorga o‘tkazilishi nafaqat mazkur sohada ko‘rsatiladigan xizmat sifatini oshishini, balki byudjet mab’lag‘larining samarali sarflanishini ham ta’minlaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.10.2024 yildagi "Davlat-xususiy sheriklik sohasini yanada takomillashtirish hamda kompleks tizimlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 720-son qarori bilan tasdiqlangan "Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibi to‘g‘risida"gi nizomning 11-bandida, aholining, tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) iste’mol qiluvchilarning, ulardan foydalanuvchilarning manfaatlarini inobatga olish maqsadida vakolatli davlat organining talabiga binoan DXSh loyihasi jamoatchilik muhokamalari bilan birga tayyorlanishi lozimligi qayd etilgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Termiz shahar Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida rekonstruksiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida rekonstruksiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi ishlab chiqilayotganligini ma’lum qiladi.
Loyiha doirasida xususiy sektor mablag‘lari hisobidan “Shodlik” MFYda joylashgan Bobur nomli madaniyat va istirohat bog‘ida tematik madaniyat va istirohat bog‘ini tashkil etish; mavjud istirohat bog‘i rekonstruksiya qilinib atrofida yengil konstruksiyali savdo do‘konlari, sportsog‘lomlashtirish va maishiy xizmatlarni ko‘rsatuvchi kompleks ob’ektlar barpo etish hamda zamonaviy atraksionlar bilan jixozlash ko‘zda tutilgan.
Ma’lumot uchun: Ushbu loyihani amalga oshirish orqali shaharda 150 ta yangi ish o‘rni yaratiladi hamda shaharga keladigan sayyohlar oqimi oshadi, xizmat ko‘rsatish sifati hamda shaharning investitsion jozibadorligi yaxshilanadi. Shuningdek, mazkur istirohat bog‘i xususiy sherikka ishonchli boshqaruv asosida vaqtincha foydalanishga beriladi.
Bunda, loyiha ob’ektlaridan kredit olish uchun garov sifatida foydalanilishiga yo‘l qo‘yilmaydi. DXSh to‘g‘risidagi bitim muddati tugagach, loyiha ob’ektlari (yangi qurilishi rejalashtirlgan binolar bilan birgalikda) davlat sherigiga qaytariladi.
Mazkur loyiha bo‘yicha fikr-mulohazalaringiz mavjud bo‘lgan taqdirda, quyida keltirilgan elektron manzillarga murojaat qilishingizni so‘raymiz:

As is known, in recent years, the attention paid to the private sector in our country has been increasing day by day. After all, the transfer of some services provided by the state to the private sector not only increases the quality of services provided in this area, but also ensures the effective use of budget funds.
In paragraph 11 of the Regulation "On the Procedure for Implementing Public-Private Partnership Projects", approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 720 dated 30.10.2024 "On Measures for Further Improving and Comprehensive Systematization of the Public-Private Partnership Sector", it is noted that in order to take into account the interests of the population, consumers of goods (works, services), and users, a PPP project should be prepared at the request of the authorized state body, along with public discussions.
Based on the above, Termez city announces that a project for the reconstruction and management of the Alisher Navoi recreation park in the city of Termez is being developed on the basis of public-private partnership terms.
The project envisages the creation of a thematic cultural and recreational park in the Bobur culture and recreation park located in the Shodlik MFY at the expense of private sector funds; the reconstruction of the existing recreation park and the construction of light-structured shopping malls, a complex of sports and recreation and household services facilities, as well as modern attractions.
For information: The implementation of this project will create 150 new jobs in the city, increase the flow of tourists to the city, improve the quality of service and the investment attractiveness of the city. Also, this recreation park will be temporarily transferred to a private partner on the basis of reliable management.
In this case, the use of project objects as collateral for obtaining a loan is not allowed. Upon the expiration of the PPP agreement, the project objects (together with the planned new buildings) will be returned to the state partner.