Ma’lumki so‘nggi yillarda mamlakatimizda xususiy sektorga berilayotgan e’tibor kundan-kunga kuchayib bormoqda. Zero, davlat tomonidan ko‘rsatiladigan ba’zi xizmatlarning xususiy sektorga o‘tkazilishi nafaqat mazkur sohada ko‘rsatiladigan xizmat sifatini oshishini, balki byudjet mab’lag‘larining samarali sarflanishini ham ta’minlaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.10.2024 yildagi "Davlat-xususiy sheriklik sohasini yanada takomillashtirish hamda kompleks tizimlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 720-son qarori bilan tasdiqlangan "Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibi to‘g‘risida"gi nizomning 11-bandida, aholining, tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) iste’mol qiluvchilarning, ulardan foydalanuvchilarning manfaatlarini inobatga olish maqsadida vakolatli davlat organining talabiga binoan DXSh loyihasi jamoatchilik muhokamalari bilan birga tayyorlanishi lozimligi qayd etilgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Termiz shahar Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida rekonstruksiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida rekonstruksiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi ishlab chiqilayotganligini ma’lum qiladi.
Loyiha doirasida xususiy sektor mablag‘lari hisobidan “Shodlik” MFYda joylashgan Bobur nomli madaniyat va istirohat bog‘ida tematik madaniyat va istirohat bog‘ini tashkil etish; mavjud istirohat bog‘i rekonstruksiya qilinib atrofida yengil konstruksiyali savdo do‘konlari, sportsog‘lomlashtirish va maishiy xizmatlarni ko‘rsatuvchi kompleks ob’ektlar barpo etish hamda zamonaviy atraksionlar bilan jixozlash ko‘zda tutilgan.
Ma’lumot uchun: Ushbu loyihani amalga oshirish orqali shaharda 150 ta yangi ish o‘rni yaratiladi hamda shaharga keladigan sayyohlar oqimi oshadi, xizmat ko‘rsatish sifati hamda shaharning investitsion jozibadorligi yaxshilanadi. Shuningdek, mazkur istirohat bog‘i xususiy sherikka ishonchli boshqaruv asosida vaqtincha foydalanishga beriladi.
Bunda, loyiha ob’ektlaridan kredit olish uchun garov sifatida foydalanilishiga yo‘l qo‘yilmaydi. DXSh to‘g‘risidagi bitim muddati tugagach, loyiha ob’ektlari (yangi qurilishi rejalashtirlgan binolar bilan birgalikda) davlat sherigiga qaytariladi.
Mazkur loyiha bo‘yicha fikr-mulohazalaringiz mavjud bo‘lgan taqdirda, quyida keltirilgan elektron manzillarga murojaat qilishingizni so‘raymiz:

Как известно, в последние годы внимание к частному сектору в нашей стране с каждым днем ​​возрастает. Поскольку передача части услуг, предоставляемых государством, в частный сектор позволит не только повысить качество предоставляемых услуг в этой сфере, но и обеспечить эффективное использование бюджетных средств.
Пункт 11 Положения «О порядке реализации проектов государственно-частного партнерства», утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 октября 2024 года № 720 «О мерах по дальнейшему совершенствованию и комплексной систематизации сферы государственно-частного партнерства», гласит, что в целях учета интересов населения, потребителей товаров (работ, услуг) и их пользователей проект ГЧП должен быть подготовлен с проведением общественных обсуждений по запросу уполномоченного государственного органа.
На основании вышеизложенного, город Термез объявляет о разработке проекта реконструкции и управления парком культуры и отдыха имени Алишера Навои на условиях государственно-частного партнерства.
В рамках проекта на территории культурно-оздоровительного парка имени Бабура, расположенного в МФЮ «Шодлик», за счет средств частного сектора будет создан тематический культурно-рекреационный парк; Планируется реконструировать существующий парк культуры и отдыха и отдыха и построить вокруг него комплекс легких торговых комплексов, спортивно-оздоровительных сооружений и объектов бытового обслуживания, а также оснастить его современными аттракционами.
Для справки: Реализация данного проекта позволит создать в городе 150 новых рабочих мест, увеличить поток туристов в город, улучшить качество услуг, а также повысить инвестиционную привлекательность города. Также данный парк отдыха будет временно передан в аренду частному партнеру на условиях доверительного управления.
В этом случае объекты проекта не могут быть использованы в качестве обеспечения для получения кредита. По истечении срока действия соглашения о ГЧП объекты проекта (вместе с запланированными новыми зданиями) будут возвращены государственному партнеру.
Если у вас есть какие-либо комментарии или предложения относительно этого проекта, пожалуйста, свяжитесь с нами по следующим адресам электронной почты: